Roostetav pärand: Videokokkuvõte Venemaal maha jäetud allveelaevadest

 (5)

Külma sõja pärand püsib kaua. Kuigi kasutuselt maha võetud endised allveelaevad peaks ilmselgelt kuuluma lammutamisele, pole alati sellega just kiire. Videosse on küll mingil põhjusel sattunud ka üks Soome allveelaev Vesikko, mis päriselt ei lagune.

Üks allveelaevadest on tegelikult ka ameeriklaste oma, Coney Islandi allveelaevade surnuaiast, kus paikneb vaid üks vrakk. Seega pole lagunevad allveelaevad kaugeltki vaid Venemaa probleem.

Kuid siin on juba konkreetne (kuigi viie aasta tagune) eksursioon Koola poolsaarel asuvasse Olenja lahte, kus asub mereväebaas: http://www.urbanghostsmedia.com/2011/08/forgotten-soviet-submarine-graveyard-kola-peninsula/

Norra keskkonnakaitseühing Bellona on juba aastaid üritanud tuvastada, kuhu Venemaa oma lammutatud allveelaevade reaktoreid on uputanud, et võimalikke keskkonnaohtusid leida. Moskva on selle ühinguga juba paarkümmend aastat sõjajalal olnud, kuigi lõpuks asus siiski tuumajäätmeid ära koristama: http://bellona.org/work-areas/nuclear-issues/radioactive-waste-and-spent-nuclear-fuel/page/2

Siin ka üks ekskursioon hüljatud allveelaevastikubaasidesse, üks neist lausa Eestis Hara lahes: 10 Abandoned Submarines, Bases & Sub Pens of the World (klõpsa lingile)