Raske raudrüü langetas rüütlite vastupidavust 2 korda, otsustades pikkade lahingute saatuse

 (11)
21. sajandi inimene raudrüüd kogemas. Foto: Arnd Wiegmann, Reuters
21. sajandi inimene raudrüüd kogemas. Foto: Arnd Wiegmann, ReutersScanpix

Värskelt ajakirjas Proceedings of Royal Society B ilmunud uurimuse kohaselt tõstis keskaegsete turviste kandmine rüütlite ning raskejalaväe energiakulu keskmiselt kaks korda, mis võis olla piisav, et pikemalt kestvate lahingute puhul võitja otsustamisel otsustavaks faktoriks saada.

Keskajal olid raudrüüd saanud lahingus raskejala -ning ratsaväe kaitserelvastuse lahutamatuks osaks. Ründerelvastuse, eriti pikkvibude ning ambude areng sundis aga pidevalt turvistuse kaitse -ning selle poolt pakutava liikumisvõime vahel kompromisse tegema. Hilis-keskajaks kaalus rüütlite turvis 30-50 kilogrammi ja kattis kogu keha, vahendavad ERR Teadusuudised.

Ajaloolased on juba kaua aega spekuleerinud, kuidas selle raskus ajalooliste lahingute käiku mõjutanud on. Mitmetes otsustavates kokkupõrgetes alates 1415. aastal Inglise vibuküttide ning Prantsuse rüütlite vahel toimunud Agincourti lahingust lõpetades Šveitsi vabadussõdadega on kergemini relvastatud jalavägi ülekaalukaid rüütlivägesid taganema löönud. Kuigi turviseid on lahingute tulemuste juures määravaks peetud, pole reaalselt katsetatud, kui palju lisaenergiat selle kandmine nõuab.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.