President Ilves: Soomet ei pruugita kriisiolukorras enam NATO-sse võtta, ka Eestit praegu ei võetaks

 (192)
Toomas Hendrik Ilves
Toomas Hendrik IlvesFoto: Tiit Blaat

President Toomas Hendrik Ilvese hinnangul oleks Soome võimaliku NATO liikmeks astumise teel takistusi, kui Soome otsustaks sõjalise alliansi liikmeks astumist taotleda olukorras, kus kriis oleks juba ukse ees. Ilves kahtles, kas kõigilt liikmesriikidelt keerulises olukorras tingimata toetust leiduks.

„Liitumisleping tuleb heaks kiita iga liikmesriigi parlamendis. Paljud peaksid kindlasti seda mõtet halvaks,“ ütles Ilves Soome rahvusringhäälingu Yle televisiooni hommikuprogrammile antud intervjuus.

Ilves viitas intervjuus vestlustele, mida ta on pidanud julgeolekupoliitika üle paljude soomlastega.

„Paljud on Soomes öelnud, et kui olukord teravneb, liitub Soome NATO-ga. Kui olukord muutub nii halvaks, peaksid paljud Soome vastu võtmist NATO-sse liiga provotseerivaks teoks,“ ütles Ilves.

Veel 2003. aastal oleks Soome liitumine NATO-ga Ilvese sõnul sujunud kiiresti, kuid nüüd oleks see keerulisem. Ilves ütles, et sama saatus võiks tänapäeval olla ka Eestil.

„Kui Eesti selles maailma olukorras alles taotleks NATO liikmelisust, siis ükskõik kui hästi meil sõjaliselt läheks ja kas kaitse-eelarve oleks kaks protsenti SKT-st, paljud riigid peaksid Eesti liitumist liiga provotseerivaks ja liitumist tahetaks edasi lükata, et Venemaa ei ärrituks. Seda peab meeles pidama, kui oodata olukorra teravnemist. NATO-sse ei saa niisama lihtsalt liikmeks marssida,“ sõnas Ilves.