Poolas pannakse püsti emigratsiooniajaloo muuseum

 (2)
Poolas pannakse püsti emigratsiooniajaloo muuseum
foto: en.muzeumemigracji.pl---

Sõda ja põgenemine, teemad mis on olnud valusad eestlaste mälestuses, on veelgi valusamad poolakate jaoks. Väljaränne, lähtuvalt poolakate suuremast rahvaarvust loomulikult ka. Sellele on kaasa aidanud nii majanduslik vaesus, mis sundis paremat elu mujalt otsima, kõikvõimalikud sõjad ja Poola jagamised, mis paiskas inimesi laiali kogu maailma, loomulikult ka omaaegne "Ameerika unistus."

Nüüd on aga Gdynias rajatud emigratsiooniajaloo muuseum, et meenutada poolakate väljarännet USA-sse, Kanadasse, Suurbritanniasse, Saksamaale, Prantsusmaale, Belgiasse, Hollandisse, Brasiiliasse ja mujale. Loomulik muuseumi asukoht on Gdynia sadam, mis kahe maailmasõja vahel oli Poola ainsaks aknaks maailma, avalik konkurss 6000-ruutmeetrise muuseumihoone ümberehituseks lõppes oktoobri lõpus ja ehitustöödega tahetakse valmis saada 2014. aastaks.

Väljaspool Poola piire elab täna enam kui 20 miljonit Poola juurtega inimest, neist kümme miljonit USA-s, 2-3 miljonit Saksamaal, kaks miljonit Brasiilias, 1,2 miljonit IIsraelis, miljon Kanadas, Prantsusmaal ja Suurbritannias. Poolas elab poolakaid 38 miljonit.

vaata ka muuseumi ümberehituse kavandeid