Nixoni lindistused sisaldasid vestlust Brežneviga

 (10)
puuslik
Foto: Erakogu, Repro

USA-s avaldati kolmapäeval viimane osa kunagise presidendi Richard Nixoni Valge Maja salalindistustest, mis sisaldas muuhulgas 1973. aasta kohtumist Nõukogude Liidu liidri Leonid Brežneviga.

Kolmsada nelikümmend tundi lindistusi on mp3-formaadis kuulatavad Nixoni raamatukogu veebilehel, samuti tehti avalikuks 140 000 lehekülge dokumente.

Nixon ja Brežnev kohtusid 1973. aasta 18. juunil Ovaalkabinetis ja vestlesid tõlgi abil tund aega oma peredest ja eraelust, teatas AFP BNS-i vahendusel.

Kaks riigijuhti ajasid juttu enne ajaloolist seitsme päeva tippkohtumist.

Ühel lindistustest on Nixoni vestlus tulevase presidendi Ronald Reaganiga pärast seda, kui Nixon oli teinud hiljem enda tagandamiseni viinud Watergate'i skandaali asjus avaliku pöördumise.

Nixon lindistas 1971. aasta veebruarist 1973. aasta juulini Valges Majas salaja 3700 tundi materjali.

1972. aasta presidendikampaania ajal murdsid mõningad Vabariikliku Partei ja Nixoniga seotud isikud sisse Watergate'i hotellis asunud Demokraatliku Partei peakorterisse ning paigutasid sinna pealtkuulamisseadmed.

Vallandunud skandaal sundis teiseks ametiajaks tagasi valitud Nixoni 1974. aastal Valgest Majast lahkuma, tema mitmele kaasosalisele mõisteti vanglakaristus.