Muistse Hiina linna müüride rajamise auks ohverdati vähemalt 80 noort naist

 (3)
Pead olid maetud ühisesse hauda
Pead olid maetud ühisesse haudaFoto: STR, AFP

Hiina arheoloogid kaevasid välja ühishauast 80 noore naise pealuud, keda on nähtavasti rituaalselt ohverdatud millalgi 4000 aastat tagasi. Shaanxi provintsis leitud neoliitikumiaegse kivilinna varemete (Shimao varemete) juures asuv massihaud viitas selgelt kombele ohverdada inimesi ja just nimelt noori naisi.

Leiti vaid ohvrite pealuid, kuna kehad on nähtavasti viidud kuskile mujale, ja nagu arheoloogid oletavad, võidi inimohvreid tuua ehitatavate linnamüüride rajamise auks, see oli nagu omaaegne vaste nurgakivide panekule.

Linnamüüride rajamine viitab küll ka sellele, et juba sel ajal pidi see Hiina piirkond seisma silmitsi vägivaldsete naabritega, kelle rünnaku eest oli vaja end kaitsta. Ja on tõenäoline, et ohverdati pigem just sõjas vangi langenud ja röövitud naisi, kui oma kaaslinlasi.

Shimao varemed katavad kokku nelja ruutkilomeetrist ala, ja avastati nad esmakordselt 1976. aastal. Esimesed 40 inimohvrite pealuud leiti mullu, nüüdseks on neid leitud veel samapalju juurde. Jäljed viitavad küll sellele, et otsast raiutud pead on ka tulest läbi käinud.

Inimohvrid pole küll Hiina ajaloos hiljemgi tundmatu nähtus, kuna keisritega koos on maetud ka nende teenijaid, kohati lausa elusalt. 2005. aastal leiti ka Hunani provintsis Hongjiangis altar, mille peal ilmselgelt on ohverdatud inimesi, lisaks leiti lausa 7000 aastat vana altar, mille peal on ohverdatud loomi.

Seotud lood:

Kuigi Shimao on tinglikult neoliitikumist ehk siis nooremast kiviajast pärinev linn, siis umbes 2000 aastat enne meie ajaarvamist sai alguse ka Hiina riiklus, nimelt legendaarse Xia dünastia algust paigutatakse aastasse 2070 e.m.a.

Kas ka Shimao selle riigi piiridesse kuulus, pole küll teada?