Moskva pelgab Iraanist ja Põhja-Koreast lähtuvat tuumaohtu

 (49)
Moskva pelgab Iraanist ja Põhja-Koreast lähtuvat tuumaohtu
Vene laevastiku ülem admiral Võssotski koos kindralstaabi ülema armeekindral MakarovigaAFP/Scanpix

Vene Föderatsioon tunnistas Iraani Islamivabariigist ja Korea Rahvademokraatlikust Vabariigist lähtuva tuumaohu olemasolu. Sellise julge avalduse tegi telekanalile Russia Today sel nädalal antud usutluses Vene peastaabi ülem armeekindral Nikolai Makarov. Lisatud videod!

„Oht on alati olemas, seepärast me jälgimegi tähelepanelikult paljude riikide tuumapotentsiaali arengut,“ ütles kindral Makarov. „See analüüs, mille me tegime koos ameeriklastega, kinnitab, et jah, oht on olemas ja, et on hädavajalik luua raketitõrjesüsteem - sellega me nõustusime,“ lisas kindralstaabi ülem.

Ta kinnitas, et Venemaa on valmis teiste riikidega taoliste ohtudega seotud küsimustes koostööd tegema. „Paljud riigid ei deklareeri tuumarelva omamist, kuigi omavad seda tegelikkuses,“ lausus Makarov, kelle sõnul on tuumarelv eriti ohtlik, kuna võib sattuda ekstremistide kätte.

See, et Korea Rahvademokraatlikul Vabariigil on tuumarelv sai teatavaks 2006. aastal kui riigis toimus esimene katsetus. Selle järel on põhjakorealased viinud läbi veel ühe tuumakatsetuse ja 2012. aasta aprilli algul levisid meedias kuuldused, et Korea RDV valmistub kolmandaks plahvatuseks, teatab RIAN.

Mis puudutab Iraani, siis vastavalt ametlikele andmetele Islamivabariigil tuumarelva pole. Läänes, eriti aga USA-s ja Iisraelis, kardetakse, et tuumaprogramm, mida Teheran on korduvalt nimetanud rahumeelseks, kätkeb endas hoopis eesmärki saada selle hirmuäratava relva omanikuks.

Seotud lood:

Allikas Vene Föderatsiooni välisministeeriumis teatas, et Moskva „jälgib tähelepanelikult situatsiooniarenguid Korea RDV-s“. „Korea poolsaar on meie tagahoov ja seetõttu seal toimuv puudutab vahetult Venemaa julgeoleku huvisid,“ selgitas ametnik.

Iraani ja Põhja-Koreast lähtuv raketioht on üks peamisi põhjuseid, millega Ameerika Ühendriigid selgitavad Euroopasse oma raketitõrjekilbi loomise vajadust, millega omakorda pole rahul Venemaa.

Kindral Makarov kurtis intervjuus, et selles küsimuses pole Washingtoniga siiani õnnestunud kokku leppida ja tuletas uuesti meelde ohtu, mida ameeriklaste tõrjesüsteem endast Venemaale kujutab.

„Juhul kui seda süsteemi ehitada – siis tehkem seda koos. Sinna kuhu teda pole vaja (ELi idapiir), sinna ei ole vaja ehitada,“ selgitas Vene kindralstaabi ülem ja kinnitas valmisolekut paigutada sellele vastuseks Kaliningradi eksklaavi lühimaaraketikompleksid Iskander.

Venemaa ja NATO sõlmisid aastase koostööleppe

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.