Maailma suurimad lennukikandjad - Nimitz-klassi kümme hiiglast

 (67)

Superkandja (supercarrier) on termin, mis tähistab täna suurimat, lennukikandjate Nimitz-klassi, mille esindajaid on USA laevastiku käsutuses kümme. Ühegi teise riigi lennukikandjad ei jõua mõõtudelt ligilähedalegi, brittide HMS Queen Elizabeth küündiks valmides (2016) vaid kahe kolmandiku, hiinlaste ja venelaste seni ainsad lennukikandjad veidi enam kui pooleni ameeriklaste laevadest.

Selle klassi lipukandjaks on USS Nimitz, 1972. aastal vette lastud lennukikandja, mille pikkuseks on 332,8 meetrit, laius 76,8 meetrit, ja veeväljasurveks 100 020 pikka tonni. Selle tuumaenergia jõul töötava hiigelaluse pardale mahub 90 hävituslennukit või helikopterit, meeskonnaks on laeval 3200 meest, lennuväelasi lisaks veel 2480. Kiirust arendab laev 31,5 sõlme ehk 53,3 km/h, kodusadamaks praegu Everett, Washingtoni osariigis.

Pärast USS Nimitzit on vette lastud veel üheksa samast klassist või alamklassidest lennukikandjat, enamikus samades mõõtudes, veeväljasurvega kuni 104 000 tonni:

Seotud lood:

Neist viimase ehitamine läks maksma 6,2 miljardit dollarit, samas arvestatakse, et kui USS Nimitz oma 50-aastase eluaea täis saab, läheb sellise lammutamine maksma 900 miljonit dollarit. Praegu on valmimas järgmise põlvkonna Gerald R. Ford-klassi esimene lennukikandja, mõõtudelt vaid pisut suurem, kuid ehitus läheb juba maksma 11,3 miljardit dollarit.