Leiti Iidse Peruu hauakamber: kuningannadega koos on maetud 60 naist

 (8)
Leiti Iidse Peruu hauakamber: kuningannadega koos on maetud 60 naist
Kas tema oligi Wari keisrinna?AFP / Scanpix

Inkade-eelne ajajärk Peruus on siiani hämaruse varju all peidus, aga viimastel aastatel on tehtud suuremaid läbimurdeid ühe varasema - Wari ehk Huari impeeriumi pärandi avamisel.

Wari ehk Huari kultuur (või impeerium, kuidas keegi just tahab seda nimetada) eksisteeris ligikaudu aastail 500 kuni 1000 meie ajaarvamise järgi, lagunedes enam-vähem samal ajal kui maiade tsivilisatsioon (mis asus küll Kesk-Ameerikas, ehk kahel kultuuril ei pruukinud isegi tõsisemaid sidemeid olla). Nii nagu maiade tsivilisatsiooni languse põhjus on ikka veel ebaselge (enamik teooriatest keskendub ilmastikumuutusele), on seni lahtine ka põhjus, miks langes Wari impeerium. Allakäik oli alanud üheksandal, täielik tühjenemine tabas nende pealinna 11. sajandil.

Nüüd peaks nende võimu ja languse saladustesse valgust heitma uue kuningliku haua avastamine.

Selles leidus hauapanuseid ja 63 mumifitseerunud naisterahva jäänuseid ajast ligemale 1200 aastat tagasi, sh ka kolm "Wari kuningannat," kes maetud kulla- ja hõbedapanustega. Ülejäänud olid ilmselgelt inimohvritena kaasa pandud. Osa maetutest leiti maetuna istuvas asendis, mis peaks viitama just kuninglikule positsioonile.

Seotud lood:

Kunagi varem pole Wari kultuurist selliseid haudu leitud, igatahes peaks leid kinnitama versiooni, et tegemist siiski polnud hajusa moodustise, vaid just impeeriumiga. Haud kaevati välja El Castillo de Huarmeys, ligemale 280 kilomeetri kaugusel praeguse Peruu pealinnast Limast. 

Wari (Huari) impeerium Peruus 6.-11. sajandini märgitud roosa värviga:

Wikipedia