Leedulased leidsid Klaipėda lähedalt Saksa allveelaeva vraki

 (14)
Leedulased leidsid Klaipėda lähedalt Saksa allveelaeva vraki
Foto: Delfi.lt

Grupp Leedu entusiaste leidis Läänemerest Klaipėda lähedalt Saksa allveelaeva, mis läks põhja 1941. aastal. Allveelaeva U-580, mis on 67 meetrit pikk ja kaalub 769 tonni, leidis Vytis Vilkas koos kaaslastega.

Sellest, et U-580 läks põhja Läänemere ranniku lähedal, teati juba ammu Saksa arhiiviandmete põhjal. Laeva on otsitud kaua, aga seni pole seda õnnestunud leida. Laeva antud asukohakoordinaatide järgi ei leidnud leedulased midagi. Siis pöördusid nad abi saamiseks Poola uurijate poole, kes otsisid laeva sonari abil. Poolakatel õnnestus kindlaks teha laeva täpsemad koordinaadid, vahendab Leedu Delfi.

„Me sõitsime kohe välja, sukeldusime ja leidsime Saksa allveelaeva U-580. Laev lebab 38 meetri sügavusel, 14 kilomeetri kaugusel Klaipėdast Nida suunas,“ ütles sukeldumisinspektor ja tehnikateaduste doktor Vilkas Leedu Delfile.

On teada, et U-580 läks põhja pärast kokkupõrget vana laeva Angelburgiga 1941. aasta 11. novembril. Hukkus 12 meremeest, 32 õnnestus päästa. Laev läks põhja õppuste ajal.

Saksa arhiivides on olemas ka ohvrite nimed.