Kummal pool piiri Komarovka siis asus? Vastus Marina Kaljuranna kodakondsuse küsimusele

 (231)
Kummal pool piiri Komarovka siis asus? Vastus Marina Kaljuranna kodakondsuse küsimusele
https://xgis.maaamet.ee/

Välisminister Marina Kaljuranna presidendiks pürgimisega seoses on viimasel ajal ringlema läinud eksitav väide, nagu Komarovka küla oleks enne Eesti okupeerimist (1940) asunud teisel pool Eesti-Vene piiri. 1935. aasta kaart näitab selgelt, et kogu küla asus siiski Eesti piirides.

Niisiis, et Marina Kaljuranna ema on Veera Rajevskaja, s 1925 Narvas, ja vanaisaks oli Aleksandr Sergei p Rajevski, on meile seni teada. Kui aga hakata kontrolima Rajevskite tausta, siis 1920. aastal Eestile üle antud Komarovka elanike nimekirjas (kokku 162 nime) selle perekonnanimega isikuid ei ole. Kuid aasta hiljem, kui selles külas perekonnanimed ametlikult kirja pandi, elas perekond tõesti Komarovkas.

EAA.5433.1.5
Seotud lood:

Aleksandr Sergei p Rajevski on saanud kindlalt dokumendi 1921. aastal Narva vallast, millega kinnitatakse tema perekonnanime ja sel ajal oli ta igatahes tõesti (vastne) Eesti kodanik.

Küll on sama nimega isik nähtavasti 1940. aastal pärast okupatsiooni algust Narvas parteilisse ametisse astunud.

Veera Rajevskaja sünd on kantud Narva Jumalaema Uinumise õigeusu koguduse meetrikasse 2. oktoobrist 1925, seega tõesti, tema õigusjärgne Eesti kodakondsus ei ole küsimärgi all.

EAA.5352.1.36

Seevastu on Marina Kaljuranna vanaisa ja ema tegevus Nõukogude okupatsiooni aastail üsna kindlaks märgiks aktiivsest töötamisest ühe teise võimu heaks.