Kuidas linnused tulirelvade arengu tõttu kasutuks muutusid

 (31)
Kuidas linnused tulirelvade arengu tõttu kasutuks muutusid
Foto: Imeline Ajalugu

Kõrgete tornide ja ringmüüridega linnuste kasutuks muutumise algusajaks loetakse 1494. aastat, mil Prantsusmaa väed tungisid Itaaliasse, kasutades kindlusemüüride hävitamiseks mobiilset kahurväge.

Kahureid oli selleks hetkeks kasutatud juba vähemalt sada aastat, kuid suurte mõõtmete ja kaalu tõttu olid need relvad kohmakad ning nende transportimine oli tülikas. Prantslased võtsid kasutusele kiiremini teisaldatavad suurtükid, mida vedasid aeglaste veohärgade asemel hobused, kirjutab ajakiri Imeline Ajalugu.

Kaasaegsed kirjeldavad, et prantslaste relvad suutsid loetud tundide jooksul tekitada piiratavatele kindlustele sama palju purustusi kui varem oli suudetud mitmepäevaste piiramistega. Paljud linnused ja kindlustatud linnad andsid seetõttu võitluseta alla.

Rooma lähedal asunud Monte San Giovanni kindluse garnison otsustas aga võidelda. Nii seadsidki prantslased oma tuletorud linnusemüüride lähedusse üles ja avasid 1495. aasta 9. veebruaril kindluse vastu tule.

Vaid kaheksa tunniga tulistasid nad müüri sisse märkimisväärse avause – kiviheitemasinatele oleks müür tõenäoliselt vastu pidanud nädalaid, kui mitte kuid. Piirajad tormasid läbimurdeavast linnusesse ja tapsid halastamatult kõik Monte San Giovanni kaitsjad.

1494. aasta invasioon näitas selgelt, et linnuste aeg on läbi. Kõrgete ringmüüride asemel hakati edaspidi kindluste ehitamisel kasutama hulknurkseid mulla ja pinnasega täidetud bastione, mille purustamine kahuritega võttis märgatavalt rohkem aega.

Seotud lood:

Seda tüüpi kindlustused on säilinud näiteks Tallinnas, Narvas, Haapsalus ja Kuressaares.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.