Koptereid kasutati juba Teises maailmasõjas

 (27)
Koptereid kasutati juba Teises maailmasõjas
Foto: USA valitsus, vabakasutuseks

Tänapäeva sõjapidamises on helikopterid laialdaselt levinud, kuid esimesi katseid neid lennumasinaid militaareesmärkidel kasutada tehti juba Teise maailmasõja ajal.

Sõja puhkemise hetkeks oli Saksamaa töökindlate helikopterite arendamises teistest kaugel ees, kirjutab ajakiri Imeline Ajalugu.

1930ndatel aastatel konstrueerisid Saksa insenerid Heinrich Focke ja Anton Flettner kumbki õnnestunud prototüübi ja nende masinad võeti operatiivteenistuses kasutusele.

Focke-Achgelis Fa-223 "Drache" (Draakon, alloleval pildil) oli transpordihelikopter, mille kaks rootorit paiknesid üks ühel ja teine teisel pool helikopteri keret.

Foto: USA valitsus, vabakasutuseks

Helikopteriga sai vedada varustust, sõdureid või kahte 500kilost pommi. Seda õhumasinat saatsid kogu sõja jooksul siiski arvukad tehnilised probleemid.

Seotud lood:

Flettneri alternatiiv oli palju töökindlam. Tema väike vaatlushelikopter Fl-282 "Kolibri" (Koolibri, fotol loo alguses) oli masstootmiseks valmis 1944. aastal.

Luftwaffe telliski neid 1000 eksemplari, kuid koptereid ei jõutud kunagi valmis ehitada, sest liitlasvägedel õnnestus õhurünnakute abil Saksamaa sõjatööstust tugevalt häirida.

Nii jõuti valmis ehitada vaid umbkaudu paarkümmend "Drachet" ja "Kolibrit". Mõistagi ei suutnud nii tühine arv koptereid sõja kulgu olulisel määral mõjutada.

Umbes samal ajal oma õhusõidukit arendanud vene juurtega ameeriklast Igor Sikorskyt ei takistanud aga miski ja tema 1944. aastal loodud kopterist R-4 sai ajaloo esimene masstootmises helikopter.

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.