Kongress vs kindralid: USA armee võitleb soomusvõimekuse vastu

 (77)
Kongress vs kindralid: USA armee võitleb soomusvõimekuse vastu
Reuters/Scanpix

Ameerika Ühendriikide relvajõud ei vaja uusi lahingtanke M1 Abrams ning samuti ei kavatseta lähiaastatel ka praegu relvastuses olevaid moderniseerida. Sellise avalduse tegi Kongressi ees esinenud USA maavägede staabiülem kindral Ray Odierno. Lisatud video!

Ühendriikide maajõudude ministri John McHugh sõnul kulub praegu USA relvastuses olevate peamiste lahingtankide moderniseerimiseks umbes kaks ja pool aastat. Varem tehtud tankide hanked lõppevad 2014. aastal, ka praegused Abramsid ei vaja uuenduskuuri vähemalt 2017. aastani, vahendab Army Times.

Uute Abramsite ebavajalikkuses üritasid USA sõjaväelased veenda parlamendi liikmeid ka eelmisel aastal, kuid seadusandja jäid endale kindlaks ja riigieelarvest eraldati 255 miljonit dollarit umbes 42 uue M1 ostmiseks. Kongress põhjendas oma otsust vajadusega hoida tegevuses Ohio osariigis asuva General Dynamics Land Systemsi tehast. Ameerika Ühendriikide relvajõudude hinnangul on tehase töös hoidmiseks vaja, et igal aastal veereks konveierilt maha vähemalt 70 tanki. Ajutine tootmise peatamine läheb aga maksma 600-800 miljonit dollarit. Kus juures ettevõtte funktsioneerimise kulud sama perioodi eest võivad moodustada kuni kolm miljardit dollarit.

Kindral Odierno selgitas, et USA armee ei ole huvitatud soomustehnilise võimsuse kasvatmisest ka sellepärast, et kavas on maavägede üksuste arvu vähendamine.

USA sõjaväelased kavatsevad anda General Dynamics Land Systemsile tööd välistellimuste täitmiseks. Näiteks juulis 2011 sai teatavaks võimalikust relvatehingust Egiptusega 1200 M1 tanki müümiseks, kokku 1,3 miljardi dollari eest. Alates aastast 1988 töötab seal М1А1 Abramsite kokkupaneku liin. Osa komponentidest tuuakse Ühendriikidest, osa toodavad kohalikud ettevõtted. Eelmise aasta novembris teatati 125 komplekti ostust Egiptuse poolt tankide kokkupanekuks.

Lisaks Egiptusele on Abrams ka Austraalia, Saudi Araabia, Kuveidi ja Iraagi relvastuses. Detsembris 2011 sai teatavaks Washingtoni kavatsus kinkida finantskriisis sipleva Kreeka maaväele 400 tanki М1А1 Abrams.

Kolmanda põlvkonna põhitank Abrams võeti USAs relvastusse 1980. aastal vananenud tanki M60 Pattoni asemel. Abrams kaalub 54,4 tonni, on relvastatud 120 millimeetrise siledaraudse kahuri, suurekaliibrilise 12,7-mm ja kahe 7,62-mm kuulipildujatega. Nimi Abrams pandi tankile kindral Creighton Abramsi järgi, kes oli USA armee staabiülem ja USA vägede juht Vietnamis vahemikus 1968–1972.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!