Kas USA relvajõud loobuvad säästu nimel biokütustest?

 (25)
Kas USA relvajõud loobuvad säästu nimel biokütustest?
AFP/Scanpix

Ameerika Ühendriikide meedia teatel võivad USA kaitsejõud vähendada biokütuste kasutamist, kuna pingelise riigieelarve tõttu survestatakse kaitseministeeriumi kasutama odavamaid fossiilseid kütuseid.

Kuigi USA relvajõududel on muljetavaldavad plaanid biokütuste kasutuselevõtmiseks, võib see sattuda löögi alla, kuna säästumeetmete tõttu võivad kaitsejõud lähitulevikus senisest järjest enam kasutama fossiilseid kütuseid, vahendas Bioneer.

USA armees on biokütuste kasutamise alal pioneeriks laevastik, kusjuures tänavu juunis kavatseb laevastik Hawaiil korraldada kahepäevase näituse „Suur Roheline Laevastik“, milles osalevad laevad ja lennukid kasutavad vähemalt poole ulatuses biokütust.

Merelaevastik ongi praegu püstitanud eesmärgi, et aastaks 2020 oleks vähemalt pool kasutatavast kütusest mittefossiilset päritolu. Paraku on see eesmärk sattunudki nüüd löögi alla.

Samas on armees kulutanud juba praegu palju raha ja töötunde kaitsejõudude nn roheliseks muutmisel ja sarnaselt laevastikule on ka USA õhujõud seadnud endale eesmärgiks kasutada 2016 aastal 50 protsendi ulatuses biokütuseid.

Sealjuures pole tava- ja biokütuste hinnavahe sugugi väike. Nii näiteks on „Suurele Rohelisele Laevastikule“ ostetud 12 miljoni dollari eest 1,7 miljonit liitrit biokütust. Tavakütuse muretsemine oleks laevastikule maksma läinud aga neli korda odavamalt.

Seotud lood:

Ka Soome kaitsejõududes tahetakse senisest enam suurendada biokütuste kasutamist. Nii kaalutakse Soome õhujõududes Lufthansa eeskujul biokütuste suuremat kasutamist. Lufthansa alustas nimelt möödunud aastal transpordilendudel katseliselt Neste Oili spetsiaalse biopäritolu lennukikütuse kasutamist ning praegu uurib lennufirma biokütuste kasutamise mõju lennuturvalisusele.

Soome kaitsejõud ei taha aga projektist pikemalt rääkida, kuna biokütuste katsetamise rahastamine, biokütustele ülemineku ajagraafik ning tarnijatega lepingute sõlmimine on veel lahtised.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.