Karm kriitika: USA õhuvägi nimetas tulevikuhävitajat F-35B "nõrgaks" ja loobus hankest

 (36)
Karm kriitika: USA õhuvägi nimetas tulevikuhävitajat F-35B "nõrgaks" ja loobus hankest
Hävitaja F-35BReuters/Scanpix

Ameerika Ühendriikide õhuvägi loobus ideest vahetada ründelennukid A-10 Thunderbolt II kiirendatud stardi ja vertikaalse maandumisega tulevikuhävitajate F-35B Lightning II vastu. Äraütlemisele eelnesid õhuväe poolsed rohked kriitikanooled. Lisatud video!

Näiteks USA õhuväe staabiülema kindral Norton Schwartz ütles, et F-35B ei suuda tagada lennuväele nii suurt lennutihedust kui seda oleks vaja. Tema sõnul vaja sõjalennukit, mis suudab operatiivselt täita ülesandeid kogu sõjateatri mastaabis, mitte ainult eraldivõetavates operatsioonides. 

Sealjuures kindral lisas, et F-35B rahuldab täielikult USA merejalaväe (eraldi väeliik) vajadused, vahendab Flightglobal.

Merejalaväe lennuväge esindav erukindralleitnant George Trautman omakorda kahtles Schwartzi ütlustes. Trautmani arvates F-35B ületab lennutiheduse poolest teisi F-35 Lightning II modifikatsioone nagu А – õhujõududele mõeldud ja С – katapuldi abil startiv lennukikandjate versioon.

Tema arvamust antud sõjalennuki omaduste osas jagab ka teine erus olev kindralleitnant – mereväe õhuväge esindav Emerson Gardner. Flightglobal märgib ka, et F-35B prameetrid lubavad kuni neli lahinglendu ööpäevas, samas kui A ja C versioonid mitte rohkem kui kolme.

USA õhuvägi plaanib praeguse kava kohaselt võtta katsetuste lõppedes relvastusse F-35 А. Lisaks ameeriklastele on F-35 eri modifikatsioonidest huvitatud muud riigid nagu Suurbritannia, Itaalia, Holland, Taani, Norra, Jaapan ja Austraalia. Samas pole keegi aga lõpliku sõna öelnud ning vaidlused käivad – kord räägitakse ostetavate lennukite arvu suurendamisest, kord vähendamisest.

Kokku kavatseb Lockheed Martin valmistada üle kolme tuhande F-35 hävitaja, millest 2473 on mõledud Ühendriikidele.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.