Kalašnikov kirjas patriarhile: kas mina olen süüdi minu relvaga tapetud inimeste surmas?

 (115)
Mihhail Kalašnikov
Mihhail KalašnikovFoto: Natalia Kolesnikova, AP

Legendaarse automaadi AK-47 looja Mihhail Kalašnikov pöördus enne surma Vene õigeusu kiriku patriarhi Kirilli poole ning kurtis, et kardab, et on isiklikult vastutav kõigi eest, kes selle relvaga tapetud on.

Detsembris 94-aastaselt surnud Kalašnikov kirjutas aprillis pika emotsionaalse kirja patriarh Kirillile, teatas ajaleht Izvestija esmaspäeval AFP vahendusel.

„Minu vaimne piin on talumatu. Mul on pidevalt sama lahendamata küsimus: kui mu relv võttis inimestelt elu, siis kas võib olla, et mina... olen süüdi inimeste surmas, isegi kui nad olid vaenlased?“ küsis Kalašnikov.

Kiri on trükitud Kalašnikovi isiklikule kirjapaberile ning allkirjastatud mehe väriseva käega, kes nimetab end „jumala orjaks, konstruktor Mihhail Kalašnikoviks“.

Kalašnikov kirjutas, et läks esimest korda kirikusse 91-aastasena ja lasi ennast hiljem ristida.

Patriarhi pressiesindaja Aleksandr Volkov ütles Izvestijale, et Kirill sai kirja kätte ja kirjutas isikliku vastuse.

„Kirikul on väga kindel seisukoht: kui relvad teenivad isamaa kaitsel, toetab kirik nii nende loojaid kui ka sõdureid, kes neid kasutavad,“ ütles Volkov. „Ta konstrueeris selle relva, et kaitsta oma maad, mitte et terroristid võiksid kasutada seda Saudi Araabias.“