Kaitseväe lemmikautomaadid on erinevat tüüpi Galilid

 (68)
Spordirood Galile käsitsemas
Spordirood Galile käsitsemasFoto: Ilmar Saabas

Fortes asub arenema militaaria rubriik ja sissejuhatuseks viskame pilgu peale Eesti kaitseväe põhilistele käsirelvadele. Ühtedeks neist on erinevat tüüpi automaadid Galil, mille päritolumaana mäletavad kunagise meediakära tõttu kindlasti paljud ja selleks on Iisrael.

Galili automaate toodab Israel Weapon Industries 1972. aastast ning need töötati Yisrael Galili ning Yaacov Liori poolt juba 1960ndatel. NATO standarditele vastavaks loodud automaatrelv sai oma nime Iisraeli põhjaosas paikneva Galilee (heebrea keeles Galil) regiooni järgi.

Galilist on neli põhilist versiooni: tavalise pikkusega relv ehk AR (Assault Rifle), karabiin-variant SAR (Short Assault Rifle), väikeversioon MAR (Micro Assault Rifle) ning kerge kuulipilduja omadustega ARM (Assault Rifle and Machine Gun). Eesti kasutab 5,56 mm versioone AR, SAR ja ARM ning 7.62 mm Galil Snaiperit.

Iisraelis arendatud relv põhineb suuresti Soome automaadil RK 62, mis on omakorda ülimalt suures suguluses nõukogude lemmiku AK-47’ga. Galil võitis 1972. a. Iisraeli kaitseväe korraldatud konkursi mitmete konkurentide ees ning asendas teenistuses olnud, ent väga tolmutundlikeks osutunud automaadid FN FAL. Galilid on äärmiselt levinud üle terve maailma ning olnud kasutuses mitmetes sõdades, sealhulgas teenivad Afganistanis ja Iraagis.

Automaadi Galil Snaiper tehnilised näitajad:
Kaliiber 7,62 mm
Padrun 7,62 x 51 mm
Efektiivne laskekaugus 600 m
Kuuli algkiirus (FN/M 118) 780/815 m/s
Mass 6,4 kg
Mass koos optikaga 7,3 kg
Relva üldpikkus 1115 m
Pikkus kokkupandud kabaga 840 mm
Vintraua pikkus 508 mm
Vintide arv rauas 4/parempoolset
Salve mahtuvus 20 padrunit
Padruni mass 10,9 g