Julgeolekurisk: eksperdid ei soovita Norral allveelaevastikust loobuda

 (15)
Norra Ula-klassi allveelaev
Norra Ula-klassi allveelaevErakogu

Norra rahvuslik kaitsevõime säilib kõige paremini olemasoleva allveelaevastiku eluiga pikendades või uue põlvkonna allveelaevade soetamise teel, selgus kuningriigi kaitseministeeriumi tellitud uuringust. Praegu kuuluvad Norra laevastikku rahvusvahelise koostöö abiga loodud kodumaised Ula-klassi diisel-elektriallveelaevad.

Norra kaitseministeerium otsustas uuringus pakutud variantidest olemasolevate allveelaevad moderniseerimise ja uute soetamise kasuks. Kaalumisel olid ka allveelaevadest loobumise ja nende allveerobotitega asendamise variandid, kirjutab Defense News.

Tellitud uurimus käsitles Norra allveelaevastiku vajadusi peale aastat 2020, mils 1989-1992 relvastusse võetud ja juba moderniseeritud Ula-klassi allveelaevad tuleb ikkagi maha kanda.

Leiti, et allveelaevastik on kuningriigile hädavajalik ja ainsana võivad selle võimekuse säilitada uue põlvkonna radaritele nähtamatud stealth Arctic-klassi allveelaevad.

Uus erikomisjon alustab lähiajal tööd ning selle tulemused esitatakse ministeeriumile 2014. aasta lõpuks. Lõplikud soovitused formuleeritakse enne 2017. aasta lõppu kui neid arutatakse parlamendis.

Norra on saanud seni mitteametliku uue põlvkonna A26 diiselallveelaevade pakkumise vaid Rootsilt, mille arendamisega laevaehitusfirma Kockums praegu Rootsi mereväe tellimusel tegeleb. Teisteks variantideks on sakslaste Type 212 ja Type 214 projekti ning prantslaste Barracuda klassi allveelaevad.

1990ndate aastate lõpul on Norral 14 diiselallveelaeva: kuus Ula klassist ja kaheksa Kobben klassist. Viimased võeti aastatel 1998-2000 relvastusest maha: pooled anti Poolale ja ülejäänud kanti maha.

Kuni 250 meetri sügavusele sukelduvaid allesolevaid Ula allveelaevu kasutatakse Norra rannikuvetes patrullimiseks.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.