Jaapani legendaarsed ninjad pärinevad ühiskonna heidikutest

 (14)
Ninjarüüs naine ühissõidukis
Ninjarüüs naine ühissõidukis

Jaapani sõjatraditsioonid nägid ette vaid auväärset võitlust. Siiski kasutasid ülikud võidu saavutamiseks ka hämaraid meetodeid. Kui oli vaja korraldada salamõrva või spioneerida ja saboteerida, pöörduti sageli ninja´de poole. Oma sõjameheoskuste tõttu mängisid ninja´d tänapäevase Jaapani sünni juures olulist rolli.

Ninja´de endi sõnul oli see roll neile määratud juba iidsetel aegadel. Jaapani käsikirjaliste kirjarullide kogus „Ryusen no Maki“ on kirjas, et Jaapani mütoloogiline esimene keiser Jinmu olevat ninja´sid oma teenistuses pidanud. Ühes unenäos soovitati keisril kasutada grupi mässajate mahasurumiseks maskeeritud sõdureid. Ta täitis unes nähtud soovituse ja saatis kaks maskeerunud sõdalast vaenlase tagalasse spioneerima. „Riigi loomine on teie kätes,“ olevat keiser siiani püsinud müüdi kohaselt ütelnud. Ninja´de salajane luuremissioon õnnestus ja keiser sai mässajate vastupanu maha suruda, kirjutab Imeline Ajalugu.

Tegelikkus ei olnud aga nii hiilgav. Ajaloolaste hinnangul viitab kõik sellele, et ninja-kultuur sai hoopis alguse grupist ühiskonna heidikutest, peamiselt Hiinast ja Koreast pärit immigrantidest, kes 7. sajandil erinevatel põhjustel Jaapanisse tulema hakkasid. Need sisserändajad, kes ei leidnud range klassihierarhiaga Jaapani ühiskonnas endale kohta, liikusid Kesk-Jaapani mägedesse, kus nad Iga ja Koga provintsis (tänapäeva Shiga ja Mie prefektuur) end sisse seadsid ja rahulikult elama asusid. Selle raskesti ligipääsetava piirkonna asukad elasid muust ühiskonnast eraldatuna. Nad ei maksnud makse ega kuulunud ühegi üliku või sõjapealiku alluvusse.

Vaba eluviisi säilitamiseks ja enda kaitseks piirkonda rüüstavate röövlijõukude vastu harjutasid elanikud võitlustehnikat, mis nende esiisad olid mandrilt kaasa toonud. Suur osa nende füüsilisest treeningust oli seotud enda varjamise, relvade eest kõrvalepõiklemise ja enesekaitse tehnikate õppimisega. Sellised tehnikad sobisid inimestele, kes soovisid segamatult elada.

9. sajandil said mägedes elavad sisserändajad endale juurdekasvu, sest sinna rändas sõdalasi, kelle väeüksused olid lüüa saanud või kelle väepealikud olid lahingutes langenud. Need sõjamehed ühinesid ninja´dega ning tutvustasid neile ühtlasi ka oma võitluskunste. Oma panuse ninja´de sõjakunsti andsid ka rannikut rüüstavad piraadid ja kloostrites elavad mungad. Iga ja Koga provintsi mehed muutusid niiviisi tõelisteks eliitsõdalasteks. Nende võitluskunsti arsenali kuulusid piraatidele omane ründa-ja-põgene võitlusstiil, Hiina, Korea ja muu Aasia mandri võitluskunsti elemendid ja harukordne enesekontrolli võime.

Kaheksaleheküljelist ülevaade Jaapani varjusõdalaste kujunemise loost saad lugeda ajakirja Imeline Ajalugu 2011. aasta novembri numbrist.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.