Jaapan astub varjust ja asub koos brittidega ühiselt relvi tootma

 (26)
Jaapan astub varjust ja asub koos brittidega ühiselt relvi tootma
AFP/Scanpix

Jaapani valitsus kavatseb laiendada oma sõjalis-tehnilist koostööd Suurbritanniaga ning sõlmida lepingu erinevate relvatüüpide ja sõjatehnika ühiseks väljatöötamiseks. Keisririigi peaminister Yoshihiko Noda kavatseb selle kokkuleppe allkirjastada aprillis 2012, kui kolleeg David Cameron väisab Tokyot.

Varem on Briti valitsus teinud keisririigile ettepaneku arendada ja toota ühiselt nelja relvasüsteemi, mille seas on ka 155-millimeetrise haubitsa komponendid. Praegu on Jaapani enesekaitsevägedes kasutusel iseliikuvad suurtükid Type 75 ja Type 99 kaliibriga 155 mm, kirjutab kohalik päevaleht Sankei Shimbun.

Tokyo teatas oma kavatsusest tihendada koostööd brittidega kaks kuud peale seda kui pehmendas 1967. aastast kehtinud keeldu relvaekspordile. Tänu reeglite üle vaatamisele saavad Jaapani ettevõtted nüüd osaleda rahvusvahelistes ühisprojektides relvastuse loomiseks, lisaks eksportida omaloodud tehnikat, mis mõeldud humanitaarmissioonide tarbeks.

Uued reeglid paraku puudutavad vaid koostööd ameeriklaste ja eurooplastega. Varem kehtis Jaapani firmadele keeld müüda sõjatehnoloogiat kommunistlikele režiimidele, aga ka riikidele, mis osalevad rahvusvahelistes sõjalistes konfliktides või on ÜRO sanktsioonide all.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!