Iidsed koopakunstnikud võisid olla hoopis naised

 (8)
Iidsed koopakunstnikud võisid olla hoopis naised
Lascaux' koopamaalWikimedia commons

USA Pennsylvania ülikooli arheoloog Dean Snow on lähemalt uurinud kaheksa koopa maalinguid Hispaanias ja Prantsusmaal ning jõudnud järeldusele, et kunagi võisid nende autoriteks olla naised. See pöörab pahupidi senised seisukohad, mille järgi tegid koopamaalinguid mehed, vahendab National Geographic.

Pennsylvania ülikooli arheoloogid tegid oma järedused pärast käejäljendite teatud sõrmede pikkuste suhte mõõtmist. Nende järgi võiks pidada pea kolmel neljandikul puhkudest maalingute autorites naisi. Vahendavad ERR teadusuudised

Arheoloogid on leidnud koopamaalingute juurest üle maailma sadu käejäljendeid. Kuna aga maalingud kujutavad enamasti jahitavaid saakloomi, siis tehti siit ka kohe järeldused, et piltide autoriteks on meeskütid. Maalimise eesmärgiks peeti sel juhul jahiõnnega seotud rituaale.

Pennsylvania ülikooli teadlased leiavad aga, et naistel võis olla jahirituaalidega samavõrd pistmist, sest just nemad olid need, kes pidid sageli kütitud loomad laagripaika vedama. Seepärast oli jahiõnn ka neile tähtis.

Teadlased alustasid kõnealust uuringut juba enam kui kümne aasta eest.
Loe edasi ERR teadusuudistest