Homsest algavad Fortes ajaloorännakud erinevatesse Eesti paikadesse koos Jaak Juskega

 (3)
Homsest algavad Fortes ajaloorännakud erinevatesse Eesti paikadesse koos Jaak Juskega
Viru (tollal Stalini) väljak 1955. aastal.

Alustame homme Fortes uue laupäevase rubriigiga: ajaloolane Jaak Juske tutvustab pildis ja sõnas mõne Eesti paiga lugu minevikust tänapäevani.

Maailm muutub kiiresti ja pöördumatult. Ümbritseva igapäevase linnakeskkonnaga harjub inimene ruttu ja nii juhtub, et vanu pilte või kaarte silmitsedes tunduvad neil mõned kohad täiesti tundmatud.
Veel saja aasta taguselt Tallinna kaardilt leiame tänaseks ammu maa alla peidetud Härjapea jõe, Tartu kesklinna vanadel fotodel näeb tänaste parkide ja haljasalade asemel uhkeid kivimaju ja ennesõjaaegne barokk-Narva - noh, see oli üldse üks täitsa teine linn.

Või seesama pilt siin, mis on tehtud Viru väljakust 60 aastat tagasi. Näeme sõjatule poolt tühjaks tehtud platsi, millel ei paista peaaegu ühtegi tuttavat hoonet.

Näited ei pea nii vanad olemagi. Kellel on meeles, milline täpselt oli sellesama Viru hotelli ümbrus üheksakümnendate alguses? Kusagil oli Nehatu burksiputka ja kusagil marsruuttaksode peatus, jah, aga...

Sestap on rõõm, et Jaak Juske nüüd Fortes meile tuttavate kohtade ajalugu pildis ja sõnas avama hakkab. Esimesena tutvustabki Jaak üht Tallinna tähtsamat punkti, Viru väljakut.