HMS Queen Elizabeth - Briti suurim sõjalaev üldse on valmis võitluseks

 (21)

280 m pikk ja 73 meetrit lai HMS Queen Elizabeth on Briti ajaloo suurim sõjalaev, ühtlasi esimene oma klassi lennukikandja. Ka tähendab ta lennukikandjate naasmist Briti laevastikku pärast Invincible-klassi lennukikandjate Invincible, Ark Royal ja Illustrious lammutamist vastavalt 2011, 2013 ja 2017. aastal.

Kiilu sai HMS Queen Elizabeth 2009, aastal, vette lasti 2014. aastal ja kasutusele võetakse käesoleva aasta lõpus, mahutades 1600 mereväelast, kandes ka hävitajaid F-35B Lightning II, helikoptereid Chinook, Apache, Merlin ja Wildcat, ning droone.

Järgmine sama klassi lennukikandja HMS Prince of Wales on juba valmimas. Lennukikandjad vajavad küll varasemast väiksemat meeskonda, kuna terve rida funktsioone on ülimalt automatiseeritud, minimaalseim vajalik meeskond on 700 inimest.

Kui eelmine põlvkond lennukikandjaid maha kanti, tähendas see ka Briti oma vertikaalselt õhku tõusvate (V/STOL) hävitajate Harrier II lõppu, 2011. aastal, ehk paljud britid olid mõistagi masendatud.

Seotud lood:

Kuid HMS Queen Elizabeth peaks nüüd jääma kasutusele 50 aastaks ja ühtlasi tähendab see ka uut tüüpi hävitajate (F-35B) kasutuselevõttu, mis kasutavad stardiks trampliinitaolist ehitist lennukikandja vööris. Maksimaalselt on lennukikandjale mahutada võimalik isegi enam kui 70 lennukit.