Hiina mereväe ülem: väike intsident võib esile kutsuda sõja, kui USA ei lõpeta provokatsioone

 (105)
Hiina mereväe ülem: väike intsident võib esile kutsuda sõja, kui USA ei lõpeta provokatsioone
Foto: Eugene Hoshiko, AP

Hiina mereväe ülem admiral Wu Shengli ütles neljapäeval USA mereväe ülemale admiral John Richardsonile, et väike intsident võib esile kutsuda sõja Lõuna-Hiina merel, kui USA ei lõpeta oma provokatiivset tegevust vaidlusaluses piirkonnas.

Kaks admirali pidasid neljapäeval telesilla abil läbirääkimisi pärast seda, kui USA sõjalaev sõitis teisipäeval läbi 12 meremiili laiusest tsoonist ühe Hiina tehissaare ümber vaidlusaluses Spratly saarestikus, vahendab Reuters.

„Kui Ühendriigid jätkavad sedalaadi ohtlikku, provokatiivset tegevust, võib tekkida tõsiselt pingeline olukord mõlema poole eesliinijõudude vahel merel ja õhus või isegi väiksem intsident, mis süütab sõja,“ tsiteeritakse Wu’d Hiina mereväe avalduses. „(Ma) loodan, et USA pool väärtustab head seisu Hiina ja USA merevägede vahel, mis ei ole tulnud lihtsalt, ning väldib sedalaadi intsidentide uuesti asetleidmist.“

USA ametnik ütles varem, et mereväeülemad leppisid kokku dialoogi säilitamises ja tegutsemisreeglite järgimises, et vältida kokkupõrkeid.