Eurooplasi nähti Uus-Meremaa rannikul korduvalt enne James Cooki

 (8)
Abel Tasmani ekspeditsioonid. Kaart: Andre Engels
Abel Tasmani ekspeditsioonid. Kaart: Andre EngelsWikimedia commons

Uus-Meremaa rannikult leitud laevavrakilt kogutud puidunäidiste analüüs viitab, et Euroopa meresõitjad üritasid saari põhjalikumalt kaardistada juba vähemalt pool sajandit enne James Cooki.

Vahendavad ERR teadusuudised

Senise käsitluse kohaselt oli esimeseks Uus-Meremaa rannikut näinud eurooplaseks Abel Tasman. Hollandi maadeavastaja kirjeldas rannikujoont 1642. aastal. Ent rohkem kui 130 aastaks jäi selgusetuks, kas tegu on saare või seni tundmatuks jäänud mandriga. Küsimuse lahendas alles Briti meresõitja James Cook oma HMS Endevaouriga tehtud teekonnal. Kuigi näis kummaline, et hollandlased Tasmani jälgedes ei üritanud käia, polnud seniste leidude põhjal kindlat alust arvata midagi muud.

Kakskümmend aastat tagasi teavitati aga Põhjasaarel asuvat kohalikku meremuuseumi tihedalt vetikatega kaetud vraki leidmisest. Järgnenud ekspeditsiooni vältel võeti plangutusest kaks näidist. Paraku ei saadud keskvalitsuselt vraki põhjalikumaks uurimiseks piisavalt raha. Tormid matsid aga peagi laeva kere liiva alla. Siiski koguti piisavalt andmeid järeldamaks, et laev oli 25-27 meetrit pikk, 6,5-7,5 meetrit lai ning ehitatud tekapuust ja Lagerstroemia'st, ühest teisest troopikas kasvavast puuliigist.
Loe edasi ERR teadusuudistest