Eurofighter Typhoon võitleb USA tulevikuhävitajaga Türgi taeva pärast

 (27)
Eurofighter Typhoon võitleb USA tulevikuhävitajaga Türgi taeva pärast
Reuters/Scanpix

Euroopa lennunduskonsortsium Eurofighter pakub kaitseallianssi NATOsse kuuluva Türgi kaitseministeeriumile oma hävitajaid Typhoon ameeriklaste tulevikuhävitajaks nimetatavate F-35 Lightning II asemel.

Ajaleht Today's Zaman kirjutab, et juhul kui Türgi otsustab Eurofighteri kasuks, siis annab konsortsium Ankarale üle kogu Typhooni tehnilise dokumentatsiooni ja avab ligipääsu kõigile selle hävituslennuki kasutatavatele teholoogiatele.

Varem sai teatavaks, et Türgi kaitseministeerium peatas läbirääkimised Washingtoniga saja F-35 ostmise osas. Selle põhjuseks sai USA keeldumine anda Ankarale üle sõjalennukite programmide koode.

USA-Türgi potentsiaalse tehingu summaks hinnati 16 miljardit dollarit. Türgi on üks üheksast F-35 arendusprogrammis osalejast.

USA partnerid selle uue lennuki arendusprogrammis pidid vastavalt kokkuleppele panustama viis miljardit dollarit ning ostma välja 627 lennukit. Türgi soovis hankida 116 seda tüüpi hävitajat.

Türklasi pahandas USA keeldumine koodide osas, sest ilma nende ei saa õhujõud iseseisvalt teenindada F-35si ja viia sisse endale vajalikke muudatusi.

Eurofighter Typhoon on kahe mootoriga hävituslennuk, mille ehitasid ühisprojektina Saksamaa, Itaalia, Hispaania ja Suurbritannia. Koos tegutsevad riigid asutasid 1986. aastal Eurofighter Jagdflugzeug GmbH, mis hakkas lennukit projekteerima. Projekti haldas NETMA (NATO Eurofighter and Tornado Management Agency), kes oli ka esimene klient. Lennuki prototüübi esmalend toimus 27. märtsil 1994, tootmist alustati 2003. aastal.

Seotud lood:

Lennuk on kasutusel Suurbritannias (tellitud 160 lennukit), Saksamaal (143), Itaalias (96), Hispaanias (73), Saudi Araabias (72) ja Austrias (15). Lennukite tootmiseks on sõlmitud kolm projekti, millest 2009. aasta novembri seisuga on esimene valmis täielikult, teine osaliselt ja kolmas on algusjärgus. Kokku on tellitud 559 lennukit. Esimesena võeti lennukid kasutusele Saksamaal 4. augustil 2003.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.