Eksperdid: bin Ladeni operatsioonil süüdatud salakopter oli nähtamatuks muudetud Blackhawk

 (39)
USA merejalaväelased panid mahakukkunud kopteri vastavalt määrustele põlema.
USA merejalaväelased panid mahakukkunud kopteri vastavalt määrustele põlema.Reuters/Scanpix

Milles uudis: lennundusekspertide kinnitusel oli Osama bin Ladeni pelgupaigale korraldatud reidi käigus alla kukkunud helikopteri näol tegu salajase radarnähtamatu konstruktsiooniga, mida USA valitsus on seni vaka all hoidnud. Sõjavägi keeldub endiselt kommentaaridest ning rünnakus osalenud USA merejalaväelased panid mahakukkunud kopteri vastavalt määrustele põlema.

Tulest puutumata jäänud sabapoomist (kopteri tagumise tiiviku kinnituskohast) tehtud fotodest ning teiste radarnähtamatute kopterimudelite konstruktsioonidest ammutatud vihjed annavad aga mõista, et vrakk kuulub sõjaväekopterile H-60 Blackhawk, mida oli suurel määral modifitseeritud, et muuta see radareile nähtamatuks ja panna lendama palju hääletumalt — mis selgitab ka, miks Pakistani õhujõud koptereid ei märganud.

Kuidas nii saab: spetsialistide pilgule ütlesid mitmed ebatavalised tunnused, et helikopteri näol oli tegu varem avalikkuse eest varjatud radarnähtamatu (ingl stealth) mudeliga, vahendab Discover Magazine.

Tiivik. Tiivikul oli tavapärase nelja asemel viis või kuus laba, mis koos turbulentsust pärssiva kilbilaadse kattega pidi helikopteri muutma korraga 1nii tõhusamaks kui vähem lärmakaks.

Kere pind. Enamik koptereid on kaetud ohtrate neetidega, antud mudeli pealispind oli aga ebatavaliselt sile ja neediprii, mis kindlasti eristab seda tavalisest konstruktsioonist.

Kattematerjalid. Enamgi veel, helikopteri poomi ja tiivavoolundite kuju oli algupärase Blackhawki konstruktsiooniga võrreldes muudetud, et need radarikiiri pigem hajutaksid kui tagasi peegeldaksid.

Kere värv. Võimalik, et kopterit kattis infrapunakiirgust pärssiv värv, mis oleks pidanud lennumasina infrapuna-signatuuri varjama. Sama lahendust on kasutatud F-22 ja muude radarnähtamatute stealth-mudelite juures.

Mis on kontekst: mitte keegi ei tea täpselt, kuidas sellised helikopterid loodi, kuna USA valitsus pole nende kohta mingeid andmeid avaldanud, ent mõned radarnähtamatustavad detailid võivad pärineda RAH-66 Comanche stealth-helikopterite programmist, mis ei jõudnud enne peatamist 2004. aastal kaugemale prototüübifaasist, või ühest teisest stealth-kopterite arendusprogrammist nimega MH-X.

Kuna suurem osa lennukist oli põlenud, on fotode järgi muidugi võimatu öelda, milline see ühes tükis välja näha võis. Koostöös endisest piloodist ajakirjanikuga koostas graafiline kunstnik siiski tavalist Blackhawki tõenäolise stealth-konstruktsiooniga võrreldes juuresoleval pildil esitatud oletusliku disaini.

Selline on oletatav põletatud kopteri välimus

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.