Ekskursioon iidse koopamaali varamusse - Lascaux koopad Prantsusmaal

 (6)

Lascaux koopad Lõuna-Prantsusmaal avastati nelja nooruki poolt septembris 1940. Tegemist on iidse maalikunsti tippsaavutusega, kus sealse ja ka terve rea ümbruskonnas olevate teiste koobaste seinetele on jäädvustatud rida tänaseni olemasolevaid, aga ka välja surnud loomaliike ajast ligemale 17 300 aastat tagasi.

Kokku on Lascaux koopaseinetele talletatud u 2000 looma, ajast kui põhjapoolne Euroopa oli kaetud paksu jääga, inimesed tänasel Lõuna-Prantsusmaal ja Põhja-Hispaanias olid aga sunnitud sooja otsima koobastest. Ja nad õppisid koopaid ilusamaks tegema.

Ingliskeelne dokumentaalfilm Lascaux koopaist
Koobas avastati juhuslikult, kuid ta muutus kiiresti turistidemagnetiks, ja sattus hävinguohtu, mistõttu ta suleti ja kõrval avati kopeeritud seinamaalidega uus koobas:

Lascaux koobas jaguneb temaatiliselt erinevateks "galeriideks," kaugeim ja kõige raskemini ligipääsetav osa sisaldab nn "kasside kambrit":

Seotud lood:

Värve saadi kivist, värve segati kivikaussides, seinale kanti kas puhudes või pintsliga. Kasutusel oli kolm põhivärvi - punane, kollane ja must:

Loomad võivad lähedalt vaates tunduda moonutatud, kuid kaugemalt vaadates muutuvad nad palju loomutruumaks:

Mida ikkagi need abstraktsed kujundid loomapiltide vahel kujutasid? Ja kas tõesti maaliti ka ükssarvikut?

Ilmselt igal koopa osal oli oma rituaalne tähendus ja kes ikkagi on see ainus inimfiguur koopaseinal. Seksuaalsus ja rituaalsus täna ja tollal: