Eestlane, keda taga ajades tegid venelased dessandi Briti pinnale

 (46)
(Täiendatud mehe õige nimega)
Eestlane, keda taga ajades tegid venelased dessandi Briti pinnale
dea.nlib.ee

Nõukogude invasioon Shetlandi saartele - ajal kui külm sõda kõige teravamaid tuure kogus, oleks iga selline intsident võinud ka tuumasõja esile kutsuda. Nii kaugele asi küll ei läinud, aga 30 nõukogude meremeest ajamas Briti saarel taga üht ülehüppavat eestlasest madrust tekitas tõsise diplomaatilise skandaali.

Toimus see 25. juunil 1958, kui 32-aastane eestlasest meremees, kellest tollane välismeedia teadis moonutatud nimekuju Erich Teayn (Jaak Pihlau raamatu "Merepõgenemised okupeeritud Eestist" andmetel oli nimi tegelikult Erich Klaup), oli hüpanud kalalaevalt Ukraina selle kiireimasse kaatrisse ja otsis poliitilist varjupaika Šotimaa põhjatipus asuval Lääne-Shetlandi saarel. Väidetavalt olevat temast Eestisse maha jäänud naine ja tütar.

Kohe tema kannul tungisid Shetlandile aga 30 tema meeskonnakaaslast, kes hakkasid saart läbi kammima. Klaup oli palunud abi ühel kohalikult majaperemehelt, kes sai vaevalises saksa keeles öeldud abipalvest aru ja peitis Klaupi ära, samal ajal asjast politseile teatades. Vene meremehed läksid majast mööda, ilma Klaupi tabamata. Nad olid ka kolkinud kohalike majade ustele ja püüdnud žestide abil selgeks teha, et otsivad kedagi, aga keelebarjäär tegi suhtluse võimatuks.

Seotud lood:

Kaks päeva hiljem, kui juba kogu Briti meedia juhtunust kirjutas, toimetati Klaup Edinburghi ülekuulamisele, isegi Briti parlamendis esitati järelepärimine ja siseminister Rab Butler võis kinnitada, et venelased olid samal päeval Shetlandilt lahkunud. Klaup sai asüüli ja hakkas Inglismaal tööd otsima. N Liidus mõisteti ta tagaselja hiljem 25+5 aastaks vangi.

Foto temast on müügil praegu eBays.

Sel nädalal on teema üles soojendanud väljaanne Estonianworld, kuigi enamik siinsest kirjeldusest pärineb 1958. aasta Rootsi ajalehest Teataja.

Hea lugeja, kas sa tead sellest juhtunust midagi?