Viirus varastas mustalt leselt geene, et tõhusamalt tappa


Viirus varastas mustalt leselt geene, et tõhusamalt tappa
Emane must lesk, liigist Latrodectus mactansWikimedia commons

Tegemist on ilmselt ootamatuima vargusega maailmas üldse, kuna üks viirus, mis nakatab baktereid, on näpanud teatud omadusi surmavalt mürgistelt ämblikelt - mustadelt leskedelt.

Viiruse lähem geneetiline uurimine nimelt paljastas, et WO viirus on varastanud mustadelt leskedelt geene ja kasutab uusi omadusi selleks, et oma ohvreid tõhusamalt tappa. Seda, et viirused varastavad geene oma peremeesloomadelt, pole midagi ebatavalist, kuid kuna tegemist on bakteriofaagiga, viirusega, mis ründab vaid baktereid, peaks ju ämbliku geenid talle püüdmatud olema.

Paraku, kuna WO ründab ennekõike Wolbachia baktereid, mis elavad putukate, ämblike ja mõningate muude elusolendite rakkudes, peab viirus toime tulema ka nende immuunsüsteemidega, mis on tunduvalt tõhusamaks vaenlaseks kui mikroskoopilised bakterid.

Ja nii ilmuski viiruse genoomis selgelt laenatud geenilõike ka mustadelt leskedelt - sh ka latrotoksiini tootvaid geenilõike, mis aitavad ämblikel tapvaid mürke toota. Veelgi enam, need geenilõigud moodustavad lausa poole kogu viiruse genoomist, tuvastas Tennessee Vanderbilti ülikooli teadlaste uurimus.

Loe nende ülevaadet siit (ingl k)