Vihased jääkarud otse ukse taga: Vene teadlased on polaarjaamas lõksus

 (58)
Vihased jääkarud otse ukse taga: Vene teadlased on polaarjaamas lõksus
Karud arvavad nähtavasti, et inimesed kõlbavad süüa. Foto: Varvara Semjonova / wwf.ru

Vaigatši saar on umbes sada kilomeetrit pikk ja 45 kilomeetrit lai saar Põhja-Jäämeres, mis paikneb mandri ja Novaja Zemlja vahel. Seal asub Fjodorovi-nimeline ilmavaatlusjaam, kuhu saadeti tööle rühm teadlasi. Paraku ei saa nad hetkel jaama uksestki välja astuda, sest ümberringi luusib viis agresiivselt meelestatud jääkaru.

Karusid on näha kaklemas vähese toidu pärast ka omavahel, ehk inimese jaoks on nad üsna ohtlikud. Ilmavaatlusjaama meeskond on aga varustatud vaid signaalrakettidega, millest jääkarude peletamisel mingit abi ei ole.

Ilmavaatlusjaamas relvi ei ole ja nii saadetigi Moskva suunas abipalve toimetada neile vähemalt relvi. Nii kauaks, kuni abi saabunud ei ole, peab teadlasterühm leppima sellega, et nad on sisuliselt koduarestis.

Hetkel on jaamas tööl üks mehaanik ja kaks noort naissoost meteoroloogi, kes saabusid sinna uurimistööd tegema. Kava järgi oleks nad aga pidanud kaks korda päevas ette võtma uurimisretki ka saare teistesse piirkondadesse, mida jääkarud lihtsalt ei luba. Merilõvide imetlemine jääb praegu katki.

1950. aastast töötav Fjodorovi nimeline meteoroloogiline polaarjaam tuli 2009. aastal ajutiselt üldse sulgeda, sest seal hukkus mehaanik ja seejärel esitati jaama ülemale süüdistus mõrvas. 2012. aastast alates töö jätkub.