VIDEOD: Veehoidla peaaegu püstloodis tamm on alpi mägikitsedele hea ronimissein

 (19)

Koht, mida me siin nüüd ka Forte lugejatele tutvustame, asub Itaalia loodenurgas, Graie Alpides, ning nimeks on tal paljuütlev Gran Paradiso rahvuspark. 19. sajandiks olid alpi mägikitsed (Capra ibex) peaaegu välja surnud, kuid just siinses mägikolkas suutsid nad edukalt vastu pidada. Ja ohustatuna ei tunne nad end ka sellistes kohtades, nagu püstloodis kõrguv hüdrojaama tamm.

Itaalia kuningas Vittorio Emanuele III asutaski selle rahvuspargi 1920. aastal just mägikitsede kaitseks. Kuid salaküttimine sellest ei lõppenud, vahepeal kahanes sealnegi mägikitsede kogukond 4000 isendilt vaid 419 looma peale. Pärast Teist maailmasõda on lõpuks loomade kaitsmisega tõsisemalt tegeldud ja nüüd uitab neid sealsetel mäginõlvadel jälle ligi 4000.

Turistidele see maaliline keskkond loomulikult meeldib, veelgi enam tõmbab neid ligi aga Cingino järve paisutav hüdrojaama tamm, mis peaks ilmselt alpinistidelgi külmavärinaid tekitama, mägikitsedel aga meeldib seda mööda üles ja alla ronida, ning tammi ehitamisel kasutatud mördi soolast pinda lakkuda.

Ka matkamine sealsel maastikul on elamus omaette: