VIDEO: Kuidas India Antarktika küljest lahku lõi, Aasia külje alla ujus ja trügimist jätkab

 (14)

Mandrite triivi teooriad tuginevad mõistagi sellel, et rannajooni vaadates tundub, nagu tänased mandrid võivad olla kunagi ühes tükis olnud. Põhja-Arizona ülikooli andmetel tuginev animatsioon näitab, kuidas nii umbes 120 miljonit aastat tagasi Indiat meenutav maalahmakas lõunamandrist, algselt küll Gondwana nimelisest hiigelkontinendist, lahku lõi ja umbes saja miljoni aastaga oma praegusele kohale libises.

Paraku pole see triiv lõppenud ja põhjuseid, miks Nepalis maa väriseb, tasubki otsida ennekõike just seal. Täpsemini, selles, et India laam jätkab trügimist Euraasia laama alla. India laam nihkub jätkuvalt igal aastal umbes viis sentimeetrit kirdesse, samas kui Euraasia nihkub ees vaid kaks sentimeetrit ja sellest ka püsiv ebakõla maa sees. Ka Tiibeti platoo ja Himaalaja mäestik on tekkinud just sellest igikestvast kokkupõrkest.

Nii umbes saja miljoni aasta pärast võime aga leida eest planeedi, kus India on sisuliselt lõhestunud, Aafrika ja Lõuna-Ameerika jälle koost lagunenud, ka Austraalia on võtnud ette samasuguse sukeldumise Aasia külje alla ja Läänemere asemel laiutab juba hiigelsuur veekogu.