Ülepüük ohustab ülemaailmseid tuunivarusid

 (1)
Ülepüük ohustab ülemaailmseid tuunivarusid
Tuunikalast tehtud tooted on populaarsed üle maailma.www.visualhunt.com

Teadlased hoiatasid, et mitu tuunikala liiki on ülepüügi tõttu kadumisohus. Eriti muret tekitav on olukord hariliku tuunaga, kelle varud on tänaseks võrreldes aastaga 1950 kahanenud 50 protsenti, kirjutab Supermiljöbloggen.

Viimase 60 aasta jooksul on tuunikala püük kogu maailmas kasvanud enam kui tuhande protsendi võrra. Kalast tehtavad konservid, sushid, sasimid on populaarsed pea kõikjal. 


Järsult vähenevad tuunivarud ohustavad ka sadade tuhandete inimeste elatist ja ülemaailmset bioloogilist mitmekesisust. Tuun mängib mere ökosüsteemis olulist rolli nii rööv- kui saakloomana ja sestap on kalaliigi varude vähenemine eriliselt muret tekitav.

Ülepüügi tõttu on veel mitmete kalaliikide varud kahanemas. Arvatakse, et maailma kõige tihedamalt asustatud Kagu-Aasia Vaikse ookeani piirkonnas kaob loodusest püütavate kalade populatsioon aastaks 2048 täielikult.


Mitmed suured Aasia kalandusriigid, näiteks Jaapan ja Lõuna-Korea, on viimastel aastatel püüdnud oma vetes kalapüüki reguleerida. See on viinud selleni, et suuremad püügiga tegelevad ettevõtted on kolinud teistesse piirkondadesse.