Tuli surnuks! Hele valgus hilisel õhtutunnil teeb paksuks

 (17)
Tuli surnuks! Hele valgus hilisel õhtutunnil teeb paksuks
Araablased vaatavad hilisel tunnil läpakast jalgpalli. Tüsenemise oht on reaalne. Reuters

Kõlab üsna kummaliselt, aga nii teadlased värskes uurimuses väidavad. Kui enne magamaminekut oled harjunud pimeduses suikumise asemel siniselt helendava ekraaniga arvutit või telefoni näppima, võid arvestada vöökoha paisumisega.

Põhjus on selles, et hele valgus mõjutab inimese ainevahetust. Ajakiri PLOS ONE kirjutab, et see tõstab inimese insuliinresistentsust rohkem kui hämar valgus. Kerkib ka veresuhkru tase.

Pikemaajalises plaanis võib kõrge veresuhkur viia rasvapolstri kasvamise, kaalu tõusu ja diabeediriski suurenemiseni.
Uuringu juht Kathryn Reid USA Northwestern Universityst (asub Illinoisi osariigis), ütles, et taas on tõestatud, et heledal valgusel on mõju ainevahetusele. Kuidas see täpselt töötab, ei ole veel selge, ent teoreetiliselt võiks valgust kasutada selleks, et ainevahetust manipuleerida.

Varasematest samas ülikoolis tehtud uuringutest selgus, et need inimesed, kes said suurima heleda valguse annuse hommikutundidel, kaalusid oluliselt vähem neist, kes puutusid heleda valgusega kokku peale südaööd. Ka hiirtega tehtud katsed näitasid, et pidevas valguses olnud loomad muutusid tavalises režiimis elanud hiirtest märksa trullakamateks. Seega näib, et insuliin ei ole võimeline veresuhkru taset pärast einet tagasi normaalsele tasemele langetama, kui õhtul valgust liiga palju on.