Teadlased: Kalad tunnevad valu sarnaselt imetajatega

 (19)
Teadlased: Kalad tunnevad valu sarnaselt imetajatega
Liverpooli Ülikooli teadlased väidavad, et kalad tunnevad valu sarnaselt inimestelewww.visualhunt.com

Küsimus, kas kalad tunnevad valu ja kas kalade poolt kogetav valu on sarnane inimese valuaistingutele või erinev, on palju arutamist leidnud. Seni on pigem arvatud, et kaladel puudub bioloogiline võime valu tunda. Liverpooli ülikooli teadlased soovivad selle seisukoha nüüd kummutada ja väidavad, et kalad tunnevad valu sarnaselt imetajatele. Teemast kirjutas Tech Explorist.

Dr Lynne Sneddon, bioloog ja üks maailma juhtivaid kalavarude eksperte on uurinud kalade hüperventilatsiooni, isukaotust ning pikaajalisi käitumismuutusi pärast saadud või tekitatud valukogemusi.

Kui kalad satuvad olukorda, kus on oht haiget saada, ilmnevad nende käitumises kahjulikud muutused, näiteks väheneb aktiivsus ja sööda vastuvõtmine.

Kui kala suule tekitatakse valuaisting, hõõruvad nad seda millegi vastu, täpselt nii nagu teeme seda meie, kui me näiteks varba vastu kivi ära lööme.

Aktsepteerides fakti, et ka kalad tunnevad valu, saame neid edaspidi kohelda märksa teadlikumalt ja arvestavamalt. Kalade nahk on väga tundlik ja seetõttu tuleb neid käsitleda väga ettevaatlikult. Sama kehtib ka püügi kohta, mida tuleks teha kalu piinamata.