Tasmaania kurat on hädas eriti nakkava vähktõvega

 (1)
Tasmaania kurat on hädas eriti nakkava vähktõvega
Kukkurkurat. Foto: JJ Harrison (jjharrison89@facebook.com)

Vaid Austraalia külje all Tasmaania saarel elav kukkurkurat on maailma suurim lihatoiduline kukkurloom. Kurikuulsa "kurja kuradi" on tähelepanu keskpunkti taas tirinud hoopis nukker asjaolu, et loomad võitlevad igapäevaselt vähiga - ja mitte lihtsalt vähkkasvajatega, vaid hammustuste teel nakkava vähi vormiga. Tartu ülikooli doktorant, Triin Tekko, läks loomakesele appi.

Vahendab ERR Novaator

Tartu ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi füsioloogia osakonna doktorant Triin Tekko kirjutab Tasmaanias toimunud teadustööst blogis Zooloogid 2.0:

Seni on mul kõige lähemad zooloogia-alased kokkupuuted olnud hiirtega, keda kasutan igapäevases teadustöös Tartu ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi füsioloogia osakonnas, aga üheks unistuseks on pikka aega olnud kukkurkuradite uurimine.

Kukkurkuradid (Sarcophilus harrisii) elavad tänapäeval ainult Tasmaanias ja pärast kukkurhundi väljasuremist on nad suurimad lihatoidulised kukkurloomad. Kahjuks võib nende enda populatsiooni samuti ähvardada väljasuremine, kuna neil levib haigus nimega Tasmanian Devil Facial Tumour Disease (DFTD), loomariigis haruldane nakkav vähk.

DFTD levib hammustuste teel, millega vähirakud satuvad haige kuradi organismist tervesse kuradisse ning hakkavad seal vähirakkudele kohaselt vohama, põhjustades kasvajate teket näopiirkonnas. Nakatunud kuradid elavad haigusega tavaliselt kuni 6 kuud ja surevad elundite ülesütlemise või nälgimise tõttu.

Põhjuseid, miks just kukkurkuraditel nakkav vähivorm esineb, on mitu.
Loe edasi siit