Suur sinine auk keset merd - üks ilmaimedest asub Belize'i rannikul

 (35)
Suur sinine auk keset merd - üks ilmaimedest asub Belize'i rannikul
Foto: U.S. Geological Survey (USGS)Wikimedia commons

300 meetrit läbimõõt, sügavust 124 meetrit, Kesk-Ameerikas asuva väikeriigi Belize'i rannikul on selline tõeline looduseime, tekkinud tohutu karstiauguna ligemale 65 000 aastat tagasi, hiljem aga ookeanipinna tõusu tõttu vett täis läinud.

Turiste, sukeldujaid ja teadlasi on see auk juba aastaid ligi tõmmanud, kuna selle ebatavalisel moel tekkinud pinnamoodustise põhjas elab täiesti isemoodi kooslus, taimedest, kaladest ja korallidest.

Auk on tekkinud nähtavasti neljas järgus, 153 000, 66 000, 60 000 ja 15 000 aastat tagasi, mil see ala oli veel kuival pinnal (merepind võis olla pragusest isegi 150 meetrit madalamal), kuid siis on ta ookeanipinna tõusu tõttu jäänud vee alla.

Allveeuurimise pioneer Jacques-Yves Cousteau tegi august maailmakuulsa oma 1971. aasta dokumetaalfilmiga, kui ta oma uurimisleavaga Calypso selle augu sügavusi käis uurimas:

Nime Great Blue Hole (Suur Sinine Auk) andis sellele aga alles reisikirjanik Ned Middleton 1988. aastal. Asub ta 70 kilomeetri kaugusel rannikust, ning tänaseks on ta kohaliku kaitsealana ka UNESCO maailmapärandi nimekirja võetud.

Discovery Channel peab seda üheks kümnest kõige imelisemast paigast maailmas. Turiste segavad küll üksikud sinna kanti sattunud haid.