Surmaorus 54,4 kraadi - inimesed surevad. Rekord jäi (seni veel) püsima

 (44)
Surmaorus 54,4 kraadi - inimesed surevad. Rekord jäi (seni veel) püsima
Enam kui 50-kraadine temperatuur pani Surmaorus silme eest virvendama,AFP / Scanpix

54,4 kraadi Celsiuse (129,9 kraadi Fahrenheiti) järgi. Ameeriklased, eriti selle läänerannikul, kannatasid nädalavahetuse tõelise kuumalaine käes, kuigi kõigi aegade rekord, 56,7 kraadi jääb ikka veel püsima.

Tõeliseks kuumapõrguks jääb ikka veel Surmaorg Californias, kus peaaegu täpselt sada aastat tagasi 10. juulil 1913 mõõdeti temperatuuriks 56,7 kraadi Celsiuse järgi (ehk siis senine planeedi kuumarekord, sealsete termomeetrite kohaselt 134 kraadi Fahrenheiti järgi). See rekord jäi esialgu veel püsima, aga napilt.

Viimati nähti seal enam kui 47-kraadist temperatuuri 1942. aastal, möödunud laupäeval aga hakkas temperatuur selles maailma kuumuskeskuses järjest kerkima, juba kindlalt enam kui 50 kraadi peale. Surmaoru rahvuspargi peatermomeeter näitas lõpuks 54,4-kraadi, enne kui ilm jälle pisut jahenes.

Kõrge temperatuur põhjustas ka ridamisi surmajuhtumeid, kas siis kuumusest ajendatud südamerikete, muude tervisehädade, eriti aga metsapõlengute tõttu. Ohvrite hulke tuleb lugeda ka leekides surma saanud 19 Arizona tuletõrjujat.