Suht ohutu välimusega, aga tappev: taim, mille kõrvetus on valusaim asi maailmas

 (47)

Suhteliselt ohutu väljanägemisega valu-nõgespuu ehk gympie-gympie-puu (ld Dendrocnide moroides) on üks mürgisemaid taimi maailmas.

Austraalia kirdepiirkonna vihmametsades, Maluku saartel (vn Vürtsisaartel) ja Indoneesias tavaline põõsastaim kasvab kuni kahe meetri kõrguseks.

Valu-nõgespuu äärmiselt ohtlik kõrvetus on teadaolevalt tapnud nii koeri, hobuseid kui ka inimesi.

Kõiki taime osi peale juurte — selle südamekujulisi lehti, varsi ja vilju — katavad tillukesed, torkivad, süstlanõelakujulised karvad.

Kõrvetadasaamiseks piisab taime kergest riivamisest. Selle käigus läbistab karv naha ja pritsib organismi valulist toksiini, mida nimetatakse moroidiiniks.

Mõnikord võib ainuüksi taime lähedal viibimine ja selle lehtedelt õhku sattunud karvakeste juhuslik sissehingamine põhjustada sügelust, löövet, aevastamist ja ägedat ninaverejooksu.

Professionaalsed botaanikud ei liigu valu-nõgespuu kasvualadel ilma respiraatorite, paksude kinnaste ja antihistamiinitablettideta.

„Selle taime kõrvetus on kõige valusam asi, mida suudate ette kujutada — nagu kuuma happega söövitamine ja elektrilöök üheaegselt,“ kirjeldas putuka- ja keskkonnateadlane Marina Hurley, kes sai kõrvetada välitöödel Queenslandi osariigis Athertoni platool.

„Varsti pärast torgatasaamist võivad hakata valutama liigesed ning kaenalde alla võivad tekkida tursed, mis võivad olla sama valulikud kui algne torge.

Seotud lood:

Foto: Wikimedia Commons, kasutaja CSIRO

Tõsisematel juhtudel võib see kaasa tuua šokiseisundi ja isegi põhjustada surma,“ hoiatab Hurley. „Ja kui okkaid nahast otsekohe ei kõrvaldata, võivad need piinarikkaid toksiine väljutada veel kuni aasta vältel.“

„Esimese asjana tunned äärmiselt ägedat kõrvetust, mis järgmise poole tunni jooksul ägeneb, muutudes üha valulisemaks,“ meenutab viroloog dr Mike Leahy.

Suurem osa teadaolevaid abinõusid valu-nõgespuu torgete vastu on suhteliselt rudimentaarsed. Kergemate kõrvetuste vastu määratakse tavaliselt valuvaigisteid.

Uuenduslik välispidine meede on plaastri või karvaeemaldamiseks mõeldud vahalapi kleepimine kõrvetadasaanud nahapinnale ja seejärel selle järsk maharebimine, mis kõrvaldab nahapinnalt kõik toksilised karvakesed!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.