Strandberg ''fosforiidivaimustusest'': tegu on sõjaga kapitali pärast

 (37)
Strandberg ''fosforiidivaimustusest'': tegu on sõjaga kapitali pärast
Oroni fosforiidikaevandus Iisraelis.Wikimedia commons

Vikerraadio saates ''Vastasseis'' fosforiidi uurimise ja kaevandamise lubatavuse üle Eestis väideldnud TTÜ Geoloogia Instituudi professor Alvar Soesoo ning rohelise ilmavaatega publitsist Marek Strandberg on ühel nõul, et fosforiidivarusid tuleb uurida. Kaevandamisplaane võrdles Strandberg aga Kyoto leppe järel põlevkivitööstuse arendamisega.

Vahendab ERR Novaator

Marek Strandberg (TTÜ keemiainstituudi projektijuht): Fosforiidi kaevandamist propageerivate, kuid sellele Nõukogude Liidu ajal selgelt keskkonnaargumentidega vastu seisnud inimeste sõnumit kuulates soovitas Strandberg esmalt mõelda, kelle huvides nad seekord valetavad. Teisisõnu, nende argumentide kaal kaotab oma tähenduse, kui nad on end juba korra kompromiteerinud. Fosforiit on tõusnud põlevkivi kaevandavate ettevõtete huviorbiiti põhjusel, et viimased ei näe oma praegusel tegevusel enam suurt tulevikku. Piltlikult öeldes vajavad nad uut kohta, kus oma kaevandamistehnikat kasutada

Alvar Soesoo (TTÜ geoloogia instituudi professor): Maavarade kaevandamine on olemuslikult kompleksne ning 1980. aasta lõpus tehtud uuringud viitasid tõepoolest, et depressioonilehtrid tekivad. Samas on ajad siiski muutunud, ja uuringud, mis selleks ajaks tehti, on tänaseks vananenud. Vaja oleks värsket pilti. Praktiliselt ollakse hetkel uute maavarade kaevandamisest väga kaugel. Eesti maapõuevarasid pole alatest taasiseseisvumisest uuritud, olles sellega üks väheseid Euroopa Liidu riike, kes pole sellest ajast ümberhinnanguid teinud.

Kuula saadet ERR leheküljel