Söö ise oma kilekotte? Merepõhi on juba paksult prügi täis

 (20)
Söö ise oma kilekotte? Merepõhi on juba paksult prügi täis
Prügilõksu jäänud hüljes. Foto: EwanEdwards/TheClippertonProject.

Kas kilekotti soovite? Nii küsib viisakas müüja ontlikult ostjalt. Ent kalade ja muude mereelukate käest ei küsi keegi, kas nad kilekotte soovivad. Nad puistatakse nendega lihtsalt üle.

Vahendavad ERR teadusuudised

Värskest ülevaateuuringust nähtub, et kilokotte, pudeleid, kalavõrke ja muud inimtekkelist prügi leidub juba ka kõige sügavamates maailmamere soppides. Prügi leidub kõikjal Vahemere põhjas ja ka Atlandi ookeanis endas kuni paari tuhande kilomeetri kaugusele rannikust ehk ookeanipõhja keskahelikuni välja. Prügi kujutab endast ohtu, sest palju mereolendid võivad seda toiduks pidada või siis lihtsalt takerduvad sellesse ega pääse vabaks.

Rahvusvahelist uuringut koordineeris Assooride ülikool, kaasatud oli sellesse 15 asutust mitmelt poolt Euroopast.

Teadlased kogusid Atlandi ookeani ja Põhja-Jäämere põhjast 35-4500 meetri sügavusest ligi 600 proovi. Kõige levinumaks prügimaterjaliks, mis merepõhju saastab, osutus plast. Merepõhja kõrgendikel ja veealustel mäeahelikel leidus aga eriti rohkesti just kalavõrke ja muud prügiks muutunud kalandusatribuutikat. Ent merepõhja orud ja kanjonid olid need paigad, kuhu prügi kõige rohkem kokku koguneb.

Seotud lood:

Kõhedust võib tekitada ka teadlaste tõdemus, et kuigi merepõhi on teadusele üks viimaseid järeleuurimata piirkondi meie planeedil, on meie prügi sinna juba enne teadusekspeditsioone kohale jõudnud.

Uurimistulemused on avaldatud ajakirjas PLOS ONE.

Loe ERR teadusuudistest