Sitsiilias hakkasid vabatahtlikud kotkapesi valvama, kuna salakaubitsemine võib linnuliigi välja suretada


Sitsiilias hakkasid vabatahtlikud kotkapesi valvama, kuna salakaubitsemine võib linnuliigi välja suretada
Haugaskotkas. Linnuvaatleja.ee/Jose Javier Garcia Marzal

46% imetajaliikidest, 24% roomajatest ja 19% lindudest on seotud elusloodusega kaubitsemisega. Osa sellest on ka illegaalne ning selle vastu võitlemiseks on 183 riiki, sealjuures 1992. aastal ka Eesti, liitunud loodusliku loomastiku ja taimestiku ohustatud liikide rahvusvahelise kaubanduse konventsiooniga.

Linnuvaatleja portaal kirjutab, et näiteks tuuakse Euroopasse, Põhja-Ameerikasse ja Pärsia lahe riikidesse nii seaduslikult kui ka illegaalselt sadu röövlinde, kelle seas on eriti hinnatud haruldased liigid nagu ibeeria kääpakotkas (Aquila adalberti), kõnnupistrik (Falco biarmicus) ja haugaskotkas (Aquila fasciata). Euroopas on viimati nimetatu arvukus alates 20. sajandi teisest poolest vähenenud nii elupaikade muutumise kui ka mürgitamise ja küttimise tõttu.

Euroopas pesitseb tänaseks haugaskotkaid alla 1500 paari, neist 80% Hispaanias. Kuigi väike hulk haugaskotkaid pesitseb ka Sitsiilias, on ta seal munade ja noorlindudega toimuva salakaubitsemise tõttu koos kõnnupistriku ning raipekotkaga (Neophron percnopterus) muutunud Itaalia enim ohustatud linnuliigiks.

Loe lähemalt sellest, mida looduskaitsjad Sitsiilias ette võtsid, Linnuvaatleja portaalist.

Metsakonverents 2019