Silmeti radioaktiivsed jäätmed veetakse USAsse

 (44)
Silmeti radioaktiivsed jäätmed veetakse USAsse
keemia.ee

Kirde-Eestis tegutsev väärismetallide töötleja NPM Silmet leidis üle ookeani partneri, kes on nõus vastu võtma ettevõtte territooriumile ladustatud radioaktiivsed ehk nn NORM-tootmisjäägid.

„Hetkel on Silmeti territooriumil NORM-jääkide koguseks ca 600 tonni,“ ütles Fortele NPM Silmeti tegevjuht Raivo Vasnu.

Tema sõnul on tünnidesse paigutatud jäätmete vastuvõtjaks pooleks USA ettevõte Energy Fuel, kes on hetkeseisuga saanud paberitöö poole valmis ja esitanud dokumendid avalikuks aruteluks.

„Laadimisega alustame kohe kui Energy Fueli sisseveoluba on heakskiidetud. Arvestuslikult selle aasta keskpaik,“ rääkis Vasnu. „Sillamäel ootame lähipäevil saabuma hakkavaid NORM materjali transpordiks vajaminevat pakkematerjali – kotte, tünne jne.“

Tünne transportimise eel ei avata vaid pakendatakse täiendavasse spetsiaalsesse transpordipakendisse. Silmeti NORM-jäägid sisaldavad muu hulgas radioaktiivseid metalle uraani ja tooriumi.

NPM Silmeti eelkäija oli võtnud Eesti riigi ees kohustuse radioaktiivsed jäätmed Eestist juba mitu aastat tagasi ära viia, ent loobus sellest plaanist ja kavatses need segatuna põlevkivituhaga matta Sillamäe sadama kaidesse. Keskkonnaamet keelas sellise tegevuse ja sundis ettevõtet jääma esialgse plaani juurde.