Seismoloog: hea vaatlussüsteemiga leiab ka Eestis maavärinad üles

 (2)
Tänavu on Eestis olnud juba kolm maavärinat
Torm Osmussaarel
Torm Osmussaarel. Osmussaar on Eesti ajaloo tuntuima mõõdetud maavärina (sügisel 1976) toimumispaik. Selle epitsenter oli saare põhjatipust 5-6 km kaugusel meres.Foto: Ervin Koppel

Tänavu on Eestis registreeritud juba kolm maavärinat, mis kogenud seismoloogi Heidi Soosalu sõnul ei pruugi tähendada midagi erakordset, vaid viitab teatel pigem sellele, et geoloogiateenistuse käsutuses on parem vaatlussüsteem.

Kas kolmapäevases maavärinas Lihula lähistel on midagi erakordset?

Vastab Eesti Geoloogiateenistuse vanemseismoloog Heidi Soosalu:

Tegelikult on Eestis maavärinad väga harvad. Endamisi mõtlen, kas see aasta on erakordne, et on juba registreeritud kolm maavärinat või on see pigem sellest tingitud, et kui meil ei ole piisavalt tundlik süsteem mõõtmaks neid maavärinaid, siis me lihtsalt magame nad maha. Nad jäävad allapoole tuvastamislävendit. Aga praegu, kui meil on hakanud juba kujunema nii hea vaatlussüsteem, siis leiamegi need maavärinad üles. On ajalooliselt teada, et Eestis on piirkond alates Matsalu lahest kuni Haapsalu-Hiiumaa-Vormsini meie mõõtkavas seismiliselt aktiivne. Maailma mõõtkavas muidugi väga rahulik. Aga see, et praegu toimus meil selles piirkonnas maavärin, ei ole minu jaoks imestama panev.

Loe lähemalt ERR Novaatorist.