Rasvase toidu söömine võib kiirendada vähi levikut


Rasvase toidu söömine võib kiirendada vähi levikut
Rinnavähi rakud. (Foto: Wellcome Images/Creative Commons)

Vähktõvest vabanemisel saab sageli kaalukiviks kasvajarakkude levimine oma algsest koldest teistesse organitesse ja kehaosadesse. Rühm teadlasi leiab nüüd, et metastaasi soodustab kasvajarakkude pinnal avalduva valgu CD36 kaudu rasvarikka toidu söömine.

Vahendab ERR Novaator

''Leidsime hiirte organismi kasvajarakkude viimisel, et tarbitud rasva hulga ja teatud vähivormide metastaatilise potentsiaali vahel oli otsene seos. Kahe vahelisi seoseid tuleb põhjalikumalt lahata, kuid võttes arvesse, kui palju vanades tööstusriikides rasva tarbitakse, on tulemused mõneti murettekitavad,'' nentis Salvador Aznar Benitah Barcelona biomeditsiini uuringute instituudist. Kindlasti ei tohiks seda võtta aga üleskutsena, et vähihaiged peaksid vähem sööma, nõrgestades sellega oma organismi veelgi.

Samas on tulemused kooskõlas eelneva tõdemusega, et metastaas on energiakulukas protsess. Kasvajarakud peavad kohanema pidevalt uute koespetsiifiliste keskkondadega, muutma geenide avaldumist ja hakkama lõpuks oma teekonna lõpp-punkti jõudes koheselt sillapea loomiseks jagunema.

Loe edasi siit