Rasv rikub mälu, kuid mälu taastub

 (3)
Rasv rikub mälu, kuid mälu taastub
Foto: Priit Simson

Jõuluhooajale omane rasvarohke menüü kahjustas meie mälu ja õppimisvõimet. Hea uudis on aga see, et mälu aja jooksul siiski taastub.

Texase ülikoolis Dallases toideti laborirotte rasvarohke toiduga, mis tõi loomadel kaasa mitmesuguseid füsioloogilisi ja psühholoogilisi muutusi. Viimased väljendusid eelkõige rottide ruumimälu halvenemises, vahendab ajakiri Imeline Teadus.

Katses paigutati rotid puuri, milles asus kaks Lego klotsi sarnast objekti. Mõne aja pärast muutsid teadlased ühe objekti asukohta puuripõrandal.

Kui rotid seejärel uuesti puuri lasti, sattusid need loomad, kes olid 12 nädala vältel söönud rasvarohket toitu, segadusse, sest klotsi uus asukoht näis neil vahepeal meelest läinud olevat. Rottide mäluhäired ilmnesid ka teistes samalaadsetes katsetes.

Kui rotid olid rasvaga maiustanud 12 kuud, siis nende probleemid mälu ja õppimisvõimega aga lakkasid ning nad suutsid puurisisustuse muutusi taas meeles pidada.

Samal ajal jäid rasvast tingitud füsioloogilised kahjustused ruumitaju ja mälu eest vastutavas ajuosas hipokampuses püsima.

Teadlaste sõnul näitab tulemus taas kord aju imepärast võimet kahjustusi kompenseerida ning oma tööd normaalsete funktsioonide tagamiseks ümber korraldada.

Sama katse käigus selgus, et 12 kuu pikkune rasvadieet viis isasloomadel diabeedi väljaarenemiseni, kuid emasloomadel mitte.