Raport: Euroopa elektroonikajäätmeist 65 protsenti on pistetud ei tea kuhu

 (6)

Midagi haiseb Euroopa jäätmekäitluses. Kaheaastane uurimus elektroonikajäätmete käitlemise kohta Euroopas paljastas, et ligi kaks kolmandikku nendest on kas varastatud, valesti ladustatud, illegaalselt maha müüdud või lihtsalt metsa alla maha kallatud, vahendab New Scientist.

Euroopa Liidul on kindlad juhised, kuidas elektroonikajäätmeid õigesti minema visata, olgu siis jutt IT-seadmetest, kodutarvetest või meditsiinitehnikast. Kuid, nagu ilmneb ÜRO ülikooli ja Interpoli uusimast raportist, vaid 35 protsenti neist jäätmetest läks õigesti käitlusse 2012. aastal.

Kurjategijate kätte on sattunud 1,3 miljonit tonni elektroonikajäätmeid ja nendes sisalduvate väärismetallide hind küündib kokku 1,7 miljardi euroni. Veel 4,7 miljonit tonni on sattunud illegaalsesse jäätmekäitlusse. Nii satub ka pliid, kaadmiumi ja elavhõbedat ohtlikul määral otse keskkonda.

Kui juba Euroopas on nii kehvasti, huvitav küll, mida sellised raportid muu maailma kohta ütlevad?

Õigus, Aafrika on ju see maailmajagu, kuhu muu maailma jäätmed kokku veetakse. Veelgi rohkem veetakse neid aga (tagasi) Hiinasse. Ja jäätmemägedest on kasvanud juba terved ahelikud.