Randmetöö muutus inimese jaoks võimalikuks 1,5 miljonit aastat tagasi

 (14)
Kolmas kämblaluu. Repro 19. saj Henry Gray anatoomiaõpikust
Kolmas kämblaluu. Repro 19. saj Henry Gray anatoomiaõpikustWikimedia commons

Mis eristab inimest ja ahvi? Oleme šimpansitest ja gorilladest siledama keha ja suurema ajuga. Lisaks suudame oma käsi paremini valitseda. Just sõrmedele vastanduv pöial ja tugevat haaret lubav ranne tegid inimese edukaks.

Vahendab Novaator

Üks inimkäele iseloomulik anatoomiline iseärasus on kolmas kämblaluu, mis ühendab keskmist sõrme randmega. Selle luu alusel on teravatipuline tikkeljätke, mis lubab randmel lukustuda ja vastu pidada sõrmede ja pöidla tugevale haardele. Siiani oli teada, et jätke esineb lisaks Homo sapiensile veel neandertallastel ja teistel iidsetel inimliikidel. Millal see tekkis, pole täpselt teada.

Hiljuti leiti Keeniast ligi 1,5 miljoni aasta vanune kämblaluu, millel on tikkeljätke täiesti olemas. Seega esines jõulist haaret lubav käsi üle poole miljoni aasta varem, kui seni arvati.

Põnev kivistis tuli päevavalgele Keenia põhjaosas Turkana järve ääres. Samast piirkonnast on leitud hulgaliselt pihukirveid ja teisi algelisi tööriistu, millest vanimad pärinevad umbes 1,8 miljoni aasta tagusest ajast.

Loe edasi Novaatorist